لزوم کشت ارگانیک و افزایش صادرات

چهارشنبه 29 آبان 1398 02:47 ب.ظ

لزوم کشت ارگانیک و افزایش صادرات

در کشورهای غربی که سیستم تغذیه بسیار خوبی دارند و سیستم بهداشتی آنها روی تغذیه سالم و طبیعی تاکید بسیاری دارد ، میتوان از ایران برای این کشورها میوه ها و محصولات طبیعی ارسال کرد، زیرا هنوز در کشور روستاهایی وجود دارد برای رشد گیاهان خود از هیچ نوع کود شیمیایی استقاده نمی کنند حتی گلخانه هایی در برخی از شهرها وجود دارد که فقط محصولات ارگانیک کشت می کنند .

خوشبختانه درکشور بسیاری از مردم به سمت محصولاتی می روند که بصورت ارگانیک کشت می شود زیرا با اطلاع رسانی هایی که در شبکه های اجتماعی شده از فواید این نوع مصرف آگاه شده اند چرا اینکه بیماری های زیادی در بین مردم شایع شده است که پیشنهاد پزشکان بر این است که مردم مخصوصا بیماران به سمت مصرف گیاهان ارگانیک بروند البته در کشورهای غربی و حتی ایران مراکز خام گیاهخواری تاسیس شده است که بیشتر مردم را تشویق به مصرف گیاهان ارگانیک به صورت خام می کند.

ایران و کشورهای غربی طبق توافقنامه ایی که با هم بر سر آن تفاهم کردند می تواند صد و بیست و پنج جنس و یا محصول را به آنجا ارسال کند

بزرگترین مشکل کشاورزان ایران اینه که زمینهاشون کوچیک است و نمی توانند مثل یک کشت و صنعت از منافع صنایع فرآوری محصولات بهره مند شوند وقتی زمین کوچیک باشد امکان استفاده از ماشین آلات و فناوری روز بازاریابی و بسته بندی و درست کردن نام تجاری و صنایع تبدیلی و در نتیجه صادرات هم کمتر خواهد شد و در نهایت کشاورزی ضعف خواهد ماند.

برای حل این مشکل در سالهای اخیر یک روش جدید به نام کشاورزی قراردادی در صیفی کاری بعضی از نقاط کشور بکار گرفته شده که براساس اون یک شرکت بزرگ با تحقیق بهترین بذر و کاشت و برداشت گوجه فرنگی در استانها را استخراج می کند و به کشاورزان منطقه اعلام می کند که هر کسی با بذر و روش این شرکتها گوجه بکارد با قیمت خوبی این گوجه ها از آنها خواهند خرید در نتیجه صیفی کاران این شهرها هم بعد از قبول این شرایط می توانند کشت خود را براساس آموزش های این شرکتها انجام دهند.

این روش یکی از بهترین روش های کشت می باشد که باعث میشود اولا محصولات افزایش پیدا کند دوما چون گوجه ها کیفیت خوبی دارند صادرات افزایش پیدا میکند و حتی صادرات محصولات جانبی نظیر رب گوجه برای کشور بسیار ارز آور خواهد بود سوما این امر باعث رشد کسب و کارهای جانبی نظیر قوطی سازی ، بسته بندی ، و حمل و نقل خواهد شد


منبع:
لزوم کشت ارگانیک و افزایش صادرات


نکاتی مهم درمورد بارندگی های اخیر کشور

کشاورزان گرامی حتما به این نکته توجه داشته باشند که حتما مسیرهای آب زمین های خود را باز نگهدارند تا بر اثر تجمع آب به درختان و محصولات کشاورزی صدمه ایی وارد نشود .

در مناطق گرم سیر این بارندگی ها مفید خواهد بود افرادی که کشت گند و جو خود را به صورت دیم انجام میدهند حتما کشت خود را شروع کنند .

افرادی که چغندر قند کشت می کنند برای کسانی که در نواحی شمال و شما غرب و یا غرب کشور اگر هنوز چغندر قند را برداشت نکرده اید حتما برداشت کنید و کسانی که شمال و شمال شرق و یا شرق کشور میخواهند چغندر قند پاییزه کشت کنند به هیچ عنوان این کار را نکنید زیرا احتمال سرما وجود دارد.

در روزهای آینده احتمال کاهش هوا و سرمای بیشتر وجود دارد افرادی که از سیستم های بارانی و یا تحت فشار مخصوصا در نواحی کوهستانی استفده می کنند حتما نسبت به حفاظت و مراقبت از اتین سامانه ها اقدام کنند .

برای باغدان گرامی کسانی که نهال های جوان دارند مخصوصا در مناطق سردسیر و کوهستانی حتما روی این نهال های از پوشش پلاستیکی سفید یا گونی استفاده کنید .

داد و ستد تضمینی سیب توسط دولت

تمام داد و ستد ها محصولات کشاورزی باید زیر نظر خرید و فروش محصول با نظارت و مسئولیت کارگروهی مرکب از روئسای سازمان های صنایع ومعادن ، جهاد کشاورزی ، اصناف بخش کشاوزی و مسئول تعاونی کشاورزی این معامات انجام شود تا مشکلی در این زمینه بوجود نیاید .

به دستور وزیر کشاورزی خرید تضمینی سیب درجه سوم در الویت این سازمان قرار می گیرد زیرا این کار باعث می شود قسمتی از آسیب های باغداری که به تولیدکنندگان بخش کشاورزی وارد می شود جبران شود البته این سیب ها در بخش دولتی و خصوصی برای مصارف صنعتی و تولیدی استفاده خواهد شد . با در نظر گرفت هزینه های کشاورزان نظیر آبیاری و کود دولت میتوانست با قیمت بالاتری از کشاورزان این سیب ها را خریداری کند . 

 داد و ستد تضمینی محصولات کشاورزی از طرف دولت با تبعیت از 52 گردهمایی بالانس کردن نرخ معاملات است که دولت وظیفه دارد هر کیلو از سیب درجه سوم را با قیمت هشتصد تومان از کشاورزان و باغداران خریداری و آن را سریعا برای استفاده به بخش های صنایع مختلف ارسال کنند .

هر چند به دلیل بارندگی امسال که بسیار خوب بود انواع محصولات کشاورزی ما مخصوصا سیب بسیار زیاد بود خرید تضمینی سیب ها به تاریخ هشتم آبان امسال شروع و تاریخ پانزدهم آذر ادامه دارد واین خرید مستقیما از باغداران انجام خواهد شد .

منبع:
نکاتی مهم درمورد بارندگی های اخیر کشور


ارسال گوجه فرنگی به سایر استانها

یکشنبه 26 آبان 1398 10:51 ب.ظ

ارسال گوجه فرنگی به سایر استانها

چینش گوجه‌ در استان گرمسیری بوشهر شروع شده است که خسرو عمرانی اظهار داشت : شهر جم ، شهرستان دشتستان ، شهرستان کنگان، شهرستان دیر  پتانسیل بالایی در حوزه کاشت و برداشت محصولاتی نظیر گوجه فرنگی دارد . با استفاده از انواع کود کشاورزی میتوان برداشت محصولات در دسته صیفیجات ، مخصوصا گوجه فرنگی را افزایش داد.

جلوگیری از شیوع آفات مزارع

خسرو عمرانی معاون تولید جهاد کشاورزی بوشهر گفت :  در بخش احداث سد دولت به ما کمک کرده است و با تاسسیس سد سد سردشت می تواند کمک بسیاری به تامین آب کشاروزی منطقه کند.

خسرو عمرانی با بیان اینکه با در نظر گرفتن کاشت 11300 هکتار از زمین های کشاورزی بوشهر به کشت گوجه فرنگی گفت چینش این محصول از مساحت تقریبی 1250هکتار از زمین های کشاورزی در شهرستان جم و شهرستان دشتستان و روستاها و بخش های زیر مجموعه این شهرستان شروع به چینش کرده است .

خسرو عمرانی معاون تولید جهاد کشاورزی بوشهر اظهار داشت که زمینه ارسال گوجه فرنگی به دیگر کشورها تقریبا 100000 تن ازاین نوع محصولات به کشورهای همسایه ارسال می شود .

معاون تولید جهاد کشاورزی این استان تایید کرده که چبنش گوجه در استان بوشهر در اواسط برج هشت سال 1398 شروع و در ابتدای اردیبهشت ماه سال 1399 پایان می یاید در نمودار تولید این محصول برج دهم امسال بیشترین چینش این محصول رو دارا و میزان کم چینش این محصول مربوط به به برج 8 هر سال می باشد

در برنامه ریزی این استان ایجاد و گسترش سردخانه برای ذخیره محصولات صیفیجات و سبزیجات و محصولات باقی که تولید آن بیشتر از 1000000 تن در سال است اجرای سریع این طرحها برای استان بوشهر بسیار ضروری می باشد.

جلوگیری و پیشگیری از آفات گوجه در زمین های  کشاورزی این استان استارت خورده است .

احمد سبحانی گفت : جلوگیری از شیوع این آفات موجب بالا رفتن کیفیت محصولات صیفیجات و سبزیجات می شود که این خود می تواند سالم بودم این نوع محصولات را تسبیت کند .  

 همیشه کشت نشاء گیاه گوجه فرنگی در ابتدای برج چهارم سال شروع می شود هر چند کاشت این نشاء ها در ابتدای برج دوم در گلخانه های صنعتی استارت می خورد و در برج پنجم هر سال نشاء ها به منظور کاشت به مزارع ارسال می شود که بعد از 5 ماه چینش این محصولات آغاز خواهد شد . البته زمان برداشت گوجه فرنگی در شهرستان های بوشهر متفاوت می باشد .


منبع :

ارسال گوجه فرنگی به سایر استانها


گسترش کشاورزی در ناحیه های مرزی

سه شنبه 21 آبان 1398 10:42 ب.ظ

گسترش کشاورزی در ناحیه های مرزی

لاریجانی درمورد حمایت دولت گفت: نیروگاه سردشت توسط مهندسین ایرانی ارائه شده و همچنین در کلیه برنامه های این کشور نمایش قدرت ایرانی وجود دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با استناد به آئین بهره برداری از نیروگاه های برق آبی قدرتمند سردشت گفت: رونق تولید در امور مرزی از اولویت های نظام اقتصادی بوده و سد و نیروگاه های قدرتمند در این زمینه است. کشاورزی در مناظق مرزی منوط به تامین کود مورد نیاز از جانب دولت می باشد

وی افزود : این طرح یک سیستم قدردانی از صبر ، تصحیح مظلومین در سردشت در تبلیغات و مجازاتی است که در پشت جبهه قرار دارد و ملت ایران آن را مدیون این مرزنشینان شجاع و دلیر است. لاریجانی گفت با ارائه تحریم های ظالمانه می توانیم خدمات خود را به شما ارائه دهیم و توانستیم طرح های عمرانی را حتی در مناطق مرزی به خوبی اجرا کنیم.

لاریجانی ادامه داد: اجرا کردن این طرح در این شهرستان میتواند باعث جذب گردشگران در این شهر شود.وی گفت: برای بهبودی مصدومین در بنیاد شهید و ایثارگران سردشت ، می توانید در زمینه خدمات درمانی و خدمات پزشکی هر یک از آنها روی کمک های دولت حساب باز کنید.

اکنون علی لاریجانی و رضا اردکانیان چهار طرح در بخش آب و فاضلاب را اجرا کردند و توانستند پساب شهری را در گلمان ارومیه ، تصفیه خانه مهاباد و سیستم فاضلاب پلدشت و اشنویه افتتاح کنند که هزینه این طرح ها بالغ بر ۱۱۰ میلیارد تومان شده است.


منبع:
گسترش کشاورزی در ناحیه های مرزی


فائو به کمک ایران آمد

شنبه 18 آبان 1398 11:40 ب.ظ

فائو به کمک ایران آمد

سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل (FAO) برای کمک و مدیریت خشکسالی در مورد دریاچه ارومیه به ایران آمد. طبق اعلام سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (FAO) با موضوع "برنامه یکپارچه مدیریت منابع آب پایدار در حوضه دریاچه ارومیه" و با همکاری مؤسسه هواشناسی و علوم جوی ، کارگاه آموزشی با موضوع "شاخص ترکیبی از خشکسالی" برای حوضه دریاچه ارومیه برگزار شد.

بنا به گفته مدیر بخش هیدرو انفورماتیک کمپین احیای دریاچه ارومیه ، بررسی شاخص خشکسالی مناسب می تواند به "سنجش ​​آسیب پذیری کلی حوضه دریاچه ارومیه کمک کند تا ما بتوانیم تأثیرات تغییر اقلیم را در معیشت و اقلیم بهتر بشناسیم.

آموزشگاه با حضور کارشناسان و محققان FAO ، وزارت جهاد کشاورزی ، سازمان هواشناسی ، وزارت نیرو، مرکز ملی نظارت و اخطار خشکسالی ،دانشگاه تهران، دانشگاه علم و صنعت ایران،ستاد احیای دریاچه ارومیه ، دانشگاه صنعتی شریف در انستیتوی هواشناسی و علوم جو برگزار شد.

در این کارگاه ، شرکت کنندگان منطق ، رویه ها و روش های استفاده شده برای توسعه شاخص خشکسالی ترکیبی را مرور کردند. در مورد سایر متغیرها ، مؤلفه ها و شاخص های بالقوه که می تواند در مراحل بعدی برای بهبود شاخص ترکیبی خشکسالی مورد استفاده قرار گیرد ، بحث کرد.

رئیس مرکز ملی پایش و هشدار خشکسالی با اشاره به فعالیت های صورت گرفته گفت: "روند پیگیری شده در این پروژه نه تنها پتانسیل استفاده در سایر حوضه های آبریز کشور را دارد." "اما همچنین به عنوان نمونه موفقی برای سایر کشورها در خاورمیانه است."

جیانلوکا Francescini ، مدیر ارشد فائو در مدیریت منابع زمین در توضیحات فعالیت های خود گفت: "اولین نتایج ارزیابی خشکسالی نیز ارائه و مورد بحث قرار گرفت."
وی گفت: "این نخستین تلاش ایران برای ارائه همچین اطلاعاتی در مورد جنبه های مختلف هواشناسی ، کشاورزی و هیدرولوژیکی خشکسالی است."
مشاور فنی ارشد فائو در مورد پروژه "مدیریت یکپارچه پایدار منابع آب در حوضه دریاچه ارومیه" ، ضمن تشکر از تلاش های مرکز ملی نظارت و اخطار خشکسالی گفت: "اندازه گیری خشکسالی از مؤلفه های مهم مدیریت کلان حوضه آبریز دریاچه ارومیه میباشد در حوضه کود و نهاده های کشاورزی متفاوت است "ما باید متغیرهای دیگری را که باید در شاخص خشکسالی ترکیبی استفاده شوند خلاصه کنیم."

طرح "مدیریت منابع آب یکپارچه پایدار در حوضه دریاچه ارومیه" که توسط دولت ژاپن تأمین شده و به طور مشترک توسط کمپین ترمیم fao و دریاچه ارومیه پیگیری می شود این کشور از بازیابی این ذخیره بی نظیر بیوسفر منحصر به فرد حمایت می کند.


منبع:
فائو به کمک ایران آمد


گسترش زیتون کاری در شهرستان طارم

پنجشنبه 16 آبان 1398 08:42 ب.ظ

گسترش زیتون کاری در شهرستان طارم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: ساخت بزرگترین زنجیره تولیدی و فرآوری گوشت کشور از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی است.
تاراسی اعلام کرد: ساخت بزرگترین واحد آبزی پروری در استان با گنجایش نهصد تن در شهرستان ایجرود ، توسعه کشت گیاهان دارویی در پانصد هکتار از اراضی شهرستان ماهنشان ، کامل کردن پروژه توسعه باغ زیتون در شیب زمین در کل مساحت از دویست و نود هکتار در سطح شهر از طرح های جهاد است.

جواد تاراسی گفت استان زنجان توانایی بالایی برای کاشت گیاهان دارویی دارد و توسعه کشت گیاهان دارویی اقتصادی است. برای افزایش رشد گیاهان دارویی می توان از انواع کود مخصوصا کود کلات آهن ، سوپر فسفات تریپل ، سوپر فسفات ساده استفاده کرد
وی عنوان کرد: کامل کردن و مورد استفاده قراردادن اولین کارخانه استخراج روغن و تولید فرآورده های فرعی از زیتون کشور در طارم نیز یکی از طرح های سرمایه گذاری کشاورزی امسال است.
تاراسی گفت : استان زنجان بیست و هفت و نیم درصد از زیتون های کشور و پنجاه درصد از سیر کشور را در اختیار دارد ، پس باید به اجرای طرح های سرمایه گذاری کشاورزی در این شهر توجه ویژه ای شود.

جواد تاراسی اظهار داشت: تأسیس بزرگترین باغ مدرن گردو در شهر خرمدره با مساحت دویست هکتار یکی دیگر از طرح های سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است.

حدود 4000 کشاورز در داورزن فعال هستند

طبق گزارش پایگاه خبری خراسان رضوی ، مدیر جهادکشاورزی اظهار داشت: صدوپنجاه هکتار از باغهای این شهرستان کشت انار است که متوسط ​​عملکرد آن بیست و پنج تن در هکتار است.شهرستان داورزن بیست هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که شامل هفده هزار هکتار کشتزار و 3000 هکتار باغ دارد.
لی اصغر امانیان افزود: این محصول شهرستان ارگانیک است و روستای نهالدان هرم اصلی تولید این محصول در این شهر است که انار به استان های همجوار صادر می گردد. وی انواع عمده انارهای تولید شده در این شهر را به عنوان ترش ، شاهوار ، لیلی و ملس ذکر کرد.حدود 4000 کشاورز در بخش های کشاورزی ، دامپروری و باغداری فعال هستند.

وی گفت: آبیاری منظم ، بالا رفتن سطح بارندگی و سمپاشی با ریز مغذی ها در زمان مورد نیاز از جمله عوامل موثر در افزایش تولید انار در شهرستان داورزان میباشد.


منبع:

گسترش زیتون کاری در شهرستان طارم


واردات 30 هزار تن چای در ابتدای سال

سه شنبه 14 آبان 1398 12:47 ق.ظ

واردات 30 هزار تن چای در ابتدای سال

حبیب جهانساز گفت بیست و نه درصد چای مورد نیاز کشور در داخل تولید میگردد در صورتی که از ماه مرداد تا آبان حدود سی هزار تن چای خارجی وارد کشور شده است.

وی طی مصاحبه با تسنیم در رشت ، گفت مقدار مصرف چای هر فرد در سال تقریبا یک کیلوگرم است. وی اصلاح کرد و گفت:در سال گذشته تولید چای داخلی به بیست و پنج هزار تن رسید و وارد بازار گشت و با حمایت دولت توانستیم صادرات چای را به پانزده هزار تن برسانیم .

جهانساز با اشاره به تولید بیست و هشت هزارو پانصدوهفتاد تنی چای خشک و افزایش تولید ده درصدی این محصول نسبت به سال گذشته گفت:در سال جاری کارخانجات چایسازی استان مازندران و گیلان آمادگی خوبی داشتن و در همین راستا صد و شصت و یک کارخانه دیگر هم آماده بستن قرارداد با سازمان چای شدند.

جهانساز گفت:عده ای مقدار مصرف چای را در کشور صدوسی هزار تن مشخص کرده اند که این آمار درست نیست درصورتی که چای وارداتی به کشورمان تا به امروز بیشتر از پنجاه و پنج ولی شصت هزار تن نبوده . با استفاده از کود های کلات آهن ، سوپر فسفات تریپل ، کود اوره میتوان به افزایش رشد گیاه چای برای کشت داخل کمک بسزایی کرد .

چای امسال از باغبانهای دو استان گیلان و مازندران صدوبیست و شش هزار و هفتصدوپنجاه و دو تن خریداری گردید و که چهل و پنج درصد آن درجه یک و پنجاه و پنج درصد آن درجه دو بودند.

وی گفت امسال نسبت به سال گذشته تعداد بهره برداران چای افزایش یافته و چهل و دوهزار باغبان برای برداشت چای دست بکار شدند. جهانساز ادامه داد:با حمایت های دولت و با پیگیری برنامه های درنظر گرفته شده خواهیم توانست صنعت چای سازی ایرانی را به اوج برسانیم .


منیع:
واردات 30 هزار تن چای در ابتدای سال


آتریپلکس گیاهی برای شوره زار

شنبه 11 آبان 1398 03:13 ب.ظ

آتریپلکس گیاهی برای شوره زار

طبق گزارش خبری مهر به گفته صادق ابروش در روز بازدید مسئولان بیابان گروه منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و اساتید دانشگاه منابع طبیعی کرج از کوه نمک قم در بیانیه ای گفت: در استان قم به ویژه در منطقه نمکی کوه توجه ویژه ای به شرایط دام و شرایط آب و هوایی داشته ایم.

اباذری معاون دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور به کاشت گیاه Atriplex با نام اسفناج وحشی ایرانی در منطقه کوه نمکی اشاره کرد و گفت: استفاده از اسفناج وحشی در این منطقه ثابت میکند که مسئولان و کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم به خوبی آگاه هستند از شرایط خاص و وضعیت دریاچه نمک ویک عمل علمی و ستودنی را دنبال کرده اند.

آبروش اضافه کرد: کوه نمک به دلیل نزدیک بودن به قم از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است ، به همین دلیل تاکنون 4 هزار هکتار نهال در این منطقه کاشته شده است و امسال نیز صدوپنجاه هزار Atriplex در مساحتی بیش از هفتصدوپنجاه هکتار با اعتبار بیش از ۳میلیارد تومان کاشته خواهد شد.
وی گفت در هر هکتار از سطح زیر کشت کوه نمک در نزدیکی دویست عدد Atriplex کاشته شده است و اظهار داشت: این گیاه در دو سال اول هفت بار آبیاری می شود و می تواند منطقه را بدون آب بعداز دو سال حفظ کند. این گیاه به کمترین کود برای رشد نیاز دارد .

آنها به همراه دو استاد دانشگاه منابع طبیعی کرج از پروژه های کویری بازدید کرده و Atriplex یا اسفناج وحشی را در منطقه کوه نمکی کاشتند و نظرات خود را در مورد عملکرد در این منطقه ارائه دادند.

کاشت اسفناج وحشی در کوه نمکی قم یک عمل علمی و ستودنی است

آبروش گیاه Atriplex را به عنوان خوراک مناسب حیوانات دامی توصیف کرد و افزود: همچنین از این گیاه برای محافظت از خاک و جلوگیری از انتشار آتش استفاده می شود بنابراین از این گیاه در مناطقی مانند کوه نمک استفاده می شود که ریزگرد ها را تولید می کنند و احتمال بروز آتش سوزی در آن وجود دارد به صورت انبوه و گسترده استفاده میشود.
صادق آبروش گفت: در سال ۹۷ بیش از یازده هزار هکتار از کاشت در مناطق بحرانی استان قم از جمله حسین آباد میش مست ، و کوه نمک با استفاده از گیاهانی همچون تاغ و آتریپلکس و قره باغ صورت گرفت.

وی گفت جلوگیری از چرای دام باعث کاهش عمر گیاه Atriplex می شود و این گیاه باید سالانه توسط دام ها مورد استفاده قرار گیرد ، به همین دلیل اداره منابع طبیعی و مدیریت آبخیزداری قم به مدت دو ماه چرا را در این مناطق آزاد می کند. این نیز نشانه نظم و انضباط علمی و درک مسئولان است.


منبع:
آتریپلکس گیاهی برای شوره زار


اعلام خرید تضمینی زعفران در بورس

یکشنبه 5 آبان 1398 03:55 ب.ظ

اعلام خرید تضمینی زعفران در بورس

حسین شیرزاد با استناد به تولید پانصد هزار کیلو زعفران در سال 1398 بیان کرد از این به بعد زعفران را می توانید از بورس کالا تهیه کنید .

معاون وزیر جهاد کشاورزی  در مورد خرید تضمین شده زعفران از طریق تعاون روستایی هر شهر گفت : خرید تضمین این محصول از سال نود و شش تا نود و هفت توسط تعاون روستایی اداره شد  و فروش آن نیز در بازار سهام ایران صورت گرفت.

حسین شیرزاد با بیان اینکه زعفران یک محصول استراتژیک برای صادرات به کشورهای جهان است . این محصول در سال 97 مبلغ  سیصد و پنجاه و یک میلیون دلار به واسطه صادرات به کشورهای دیگر صادر شده است . همچنین معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت که بزودی برداشت زعفران از زمینهای زراعی در سال جاری تا مرز پانصد هزار کیلو پیش رود.

همچنین او اظهارداشت حدود دویست هزار نفر به طور حضوری و غیر حضوری در زمینه تامین زعفران مشغول بکار هستند، اظهار داشت: درسال جاری حدودا صد و چهارده هزار ، هکتار از زمین های کشاوزی به کاشت این محصول با ارزش سپرده شده و مردم روستاهای حاشیه شهرها بیشترین کشت را در این زمینه دارند .

ایشان با بیان اینکه در سال 98 با سعی کشاورزان این محصول ، پشتیبانی جهاد کشاورزی و بارندگی خوب ، برداشت این محصول در بسیار خوب بوده است ، گفت : با افزایش تولید ممکن است قیمتها کمتر شود و باعث مضرور شدن کشاورزان شود از این رو برای پیشگیری از این اتفاق سازمان تعاونی کشاورزی اقدام به  خرد زعفران به صورت تضمینی کرده است که این اقدام یکماه است که شروع شده است .

معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین اظهار داشت : براساس آنالیز بازار قیمت هر کیلو هشت میلیون و دویست هزار تومان پیشبینی شده است .

برای خرید کود های شیمیایی ، کود سوپر فسفات تریپل ، سوپر فسفات ساده می توانید به صفحات مورد نظر مراجعه کنید.


منبع:

اعلام خرید تضمینی زعفران در بورس


چرا باید از پاکستان انبه وارد شود؟

کشور پاکستان از شهریور سال گذشته تا شهریور امسال صدوهجده هزار تن انبه را به ایران صادر کرد ، در صورتی که در سال ۹۷ هشتاد هزار تن صادر کرده بود.این اندازه از صادرات، انبه صادر شده غیررسمی از افغانستان به ایران را شامل نمی شود.

طبق این خبر هیئتی از متخصصان ایرانی از مجموع نوزده مجتمع ضد عفونی میوه بازدید کردند و در نامه گزارشات خود به دولت پاکستان فقط چهار تا پنج مجتمع را استاندارد تشخیص دادند.
رئیس آژانس حفاظت از گیاهان پاکستان اعلام کرد: استانداردهای ایران و پاکستان از این نظر یکسان نیست. "هر کشوری مقررات و استاندارد های خاص خود را دارا میباشد ... ما همه کشورها دعوت می کنیم تا از کارخانه های ما بازدید داشته باشند."

طبق گفته خبرگزاری های پاکستانی ، ایران چندین مجتمع ضد عفونی کننده میوه غیر استاندارد در پاکستان را شناسایی کرده است. چندی پیش ، هیأتی از کارشناسان سازمان قرنطینه ایران از مجتمع هایی که در شهرهای مختلف پاکستان قرارداشتند ، بازدید کردند.فلک ناز گفت: کشور استرالیا سه مجتمع ضد عفونی میوه در پاکستان را مورد تأیید قرار داده و ایالات متحده ۱ یا ۲ مجتمع را تایید کرده است. برای پرورش انبه به کود های مثل کلات آهن نیاز است.

رئیس سازمان حفاظت از نباتات پاکستان گفت: "محل های ضدعفونی میوه ها با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شده اند." "ما انتظار داشتیم ایران نوزده مجتمع را تایید استاندارد کند، اما نمی توانیم آنها را مجبور به انجام چنین کاری کنیم." فلک ناز ادامه داد: میزان صادرات به تقاضای کشور درخواست کننده بستگی دارد. فصل برداشت در این زمان به پایان رسیده است. ما انتظار داریم در سال ۲۰۲۰ صادرات بیشتری انجام دهیم.

وزیر جهاد کشاورزی رشد تولید پنبه خوب توصیف کرد

محمود حجتی با اشاره به افزایش چهل درصدی تولید پنبه تصریح کرد: ده الی پانزده درصد افزایش بهره وری و بیست و هفت الی بیست و هشت درصد افزایش در سطح زیر کشت است و تولید این محصول برای کشاورزان مقرون به صرفه است.

حجتی با مورد توجه قرار دادن افزایش نرخ پنبه ، از بالارفتن میزان تولید در کشور خبر داد و گفت: بالا رفتن قیمت ارز پوئن های مثبت و منفی زیادی برای تولید محصولات زراعی داشته و افزایش هزینه های تولید وباعث گردیده بازار خوبی برای برخی از این محصولات ایجاد شود و آنها را از سرکوب قیمت ها جدا می کند.

وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: نرخ ارز سیستم زراعت کشور را مختل کرده است ، به طوری که محصولات زراعی مانند چغندرقند ،گوجه فرنگی و هندوانه دیروز یک سیگنال ارز آزاد دریافت کرده و امروز نیز رو به افزایش بوده و قیمت ها و سطح تولید کاهش و افزایش یافته است.


منبع:

چرا باید از پاکستان انبه وارد شود؟


گسترش کشت صیفیجات در گلخانه

جمعه 3 آبان 1398 05:19 ب.ظ

گسترش کشت صیفیجات در گلخانه

طبق گزارشی که از وزارت جهاد کشاورزی بدست امده ، مدیرکل دفتر امور گلخانه ها ، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی ، با اشاره به ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر انتقال محصول سبزیجات و قارچ خوراکی از فضای خارج به محیط های کنترل شده و گلخانه ای استان جنوب کرمان ، خراسان رضوی ، سیستان و بلوچستان ، اصفهان ، تهران ، یزد ، هرمزگان به عنوان پروژه های آزمایشی انتخاب شده اند.

غلامرضا تقوی گفت مساحت کل ارتباطات برای این استانها در سال جاری ۱۰۰۰ هکتار بوده و سه برابر ظرفیت منطقه پیش بینی شده مشخص شده است.

مدیر کل دفتر امور گلخانه ،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی ادامه داد گنجایش های ذکر شده تا آخر شش ماه اول امسال شناسایی شده است و اظهار داشت: از سه هزار و بیست هکتار ، و۱هزار و دویست و چهل هکتار دارای شرایط انتقال سبزی و صیفی جات از فضای باز به محیط مشخص شده در این هشت استان بوده است.

محمدرضا تقوی ادامه داد: گنجایش سه برابر در استان اصفهان معادل صدوبیست هکتار ، جنوب کرمان سیصد هکتار ، تهران سیصد هکتار ، فارس هزار هکتار ، هرمزگان سیصد هکتار ، یزدصدوپنجاه ، سیستان بلوچستان سیصدوپنجاه هکتار شناسایی شدند.
تقوی گفت: این زمین ها جهت اخذ مجوز بهره برداری و موارد دیگر به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی ارجاع می شوند.

وی گفت اندیشیدیم که امسال به طور کامل بر اساس میزان اعلام شده انتقال سبزیجات و صیفی جات در هزار هکتار اجرا شود وی اظهار داشت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در سال آینده ، تمام استان های کشور نیز باید کشت سبزیجات و صیفی جات از محیط های باز به کنترل شده انتقال دهند این در استانهای دیگر نیز گزارش شده است.

خرید تضمینی گوجه برای 10 کارخانه در فارس

صمد رنجبری گفتن اینکه قیمت گوجه فرنگی برای خرید هزارو صدوپنجاه تومان تضمین شده است و ادامه داد: ۷ کارخانه فرآوری در شهر مرودشت ، دو کارخانه دیگر در شهرهای خرمبید و شیرار و یک کارخانه در اصفهان به عنوان عوامل خرید پشتیبانی گوجه فرنگی همکاری می کنند. برای رشد سریع گوجه فرنگی به انواع کود های کلات آهن ، سوپر فسفات تریپل نیاز می باشد
بنا به گفته صمد رنجبری ، خرید پشتیبانی گوجه فرنگی به دستور وزیر جهاد کشاورزی و با همکاری موثر تعاونی روستایی به عنوان نماینده مردم از ۲۳مرداد آغاز می شود و تا پایان مهر ادامه خواهد داشت.
او گفت هدف از به اجرا درآوردن این پروژه را تولید پایدار، حفظ قیمت محصولات در بازار و جلوگیری از ضرر تولیدکننده عنوان کرد.


منبع:

گسترش کشت صیفیجات در گلخانه


اصلاح کمبود آهن بوسیله کلات آهن

پنجشنبه 2 آبان 1398 11:20 ق.ظ

کود کلات چیست؟


چرا از فرم آهن باید استفاده می شود؟ با افزایش pH محیط در حال رشد از 6.2 ، آهن حتی اگر هنوز وجود داشته باشد در دسترس گیاه قرار می گیرد. کلاتها از نظر الکتریکی دارای مولکولهای آلی هستند که آهن را در خود نگه می دارند ، اما آهن را حتی اگر pH متوسط ​​در حال رشد زیاد باشد ، به گیاه می ریزد. براساس گفته مهندسین شرکت پالایش کود همه کلات ها به طور یکسان کار نمی کنند. براساس این انتشار ، "درک مدیریت pH برای گیاهان رشد یافته کامل" بهترین کلات برای آزادسازی آهن از بالاترین حد pH ، آهن-EDDHA است


کمبود آهن در گیاه ؟


پالایش کود علائم معمولی شامل کلروز بین دهی برگهای جدید (برگهای زرد با رگهای سبز) است. این علائم همچنین می تواند ناشی از سایر مشکلات گیاه ، کمبود ریز مغذی ها ، بیماری های ریشه ، آب زیاد و غیره باشد. بهترین راه برای اطمینان ، بررسی محصول برای بیماری ریشه گیاهان است. اگر سیستم ریشه سالم است ، پس از آن برای تأیید منبع ، رسانه ها و نمونه های بافت را برای آنالیز آزمایشگاهی ارسال کنید.اصلاح کمبود آهن


اگر کمبود آهن تأیید شود ، دو دلیل احتمالی وجود دارد.


pH متوسط ​​در حال رشد بسیار زیاد است (بالاتر از 6.2). pH متوسط ​​در حال رشد را با تزریق اسید و / یا سوئیچ کردن به کود اسیدی با پتانسیل بالاتر اصلاح کنید.

کاربرد آهن کافی نیست. این امر با افزایش میزان کاربرد کود یا اضافه کردن سولفات آهن قابل اصلاح است ، اما اغلب استفاده از کلات آهن موثرتر است.

استفاده از کود های شیمیایی نظیر کود سوپر فسفات تریپل ، سوپر فسفات ساده ، کلات آهن ، کود اوره برای رشد درختان بسیار حیاتی می باشد .
واردات گندم در برابر قاچاق گندم

پنجشنبه 2 آبان 1398 10:38 ق.ظ

واردات گندم در برابر قاچاق گندم

درصورتی که جهاد کشاورزی اندیشیده بود ده میلیون تن میتواند خرید داشته باشد اما فقط هفت میلیون و هفتصد تن از این نوع گندم را خریداری نمود.در این گزارش خبری در طی ماه های اخیر درمورد نوسان قیمت گندم اخطار داده شده بود که احتمال قاچاق و غیره وجوددارد اما هیچ سازمان و مسئولی اعتنایی نکرد. در سال گذشته قیمت هر کیلو گندم هزارو هفتصد تومان مشخص شده بود اما در کشور های همسایه قیمت سه هزار تومان و واردات از طریق ارز نیمایی به کیلویی چهار هزار تومان نیز میرسید که این امر موجب خارج شدن سه میلیون تن گندم از رده خرید تضمینی شد.برخی ادعا میکنند چون نرخ این محصول پایین بود وارد عرصه غذای دامداری و پرندگان شده است و دیگران ادعا میکنند قاچاق شده به کشور های دیگر و بعضی دیگر فکر میکنند درانبار ها ذخیره سازی گردیده است.

قیمت خرید برای هر کیلوگرم گندم برای سال زراعی می تواند دوهزارودویست تومان تعیین شود ، با این قیمت ممکن است شما بتوانید از قیمت های پایین منطقه ای استقبال کنید اما کشاورزان ناراضی بوده و دست به اعتراض میزنند..
سخنگوی دولت، اقای ربیعی در پاسخ به این سؤال که آیا شما می توانید قادر به خرید آن باشید ، گفت:دولت قادر نیست هزینه بیشتری برای خرید این محصول پرداخت کند .محمود حجتی در پایان گفت: وقتی نرخ جو درایران هزار و هشتصد تومان است اما در کشورهای دیگر بالای سه هزار تومان بفروش میرسد توقع همچین مشکلات و اعتراض هایی را باید داشته باشیم.

تاکنون دولت به لیست کمبود گندم برای ارائه خدمات آرد به نانوایی ها توجه نکرده بود تا وقتی که محمود حجتی در حضور تجار و بازرگانان اعلام کرد که واردات این محصول به کشور به وسیله وزارت صنعت و معدن و تجارت انجام میشود.
این خبر با اعلام اینکه تصمیم گرفته شده است برای جبران کمبود این محصول دو میلیون تن گندم وارد کشور کنند.
استفاده کود های سوپر فسافات تریپل و کلات آهن در کشت گندم موثر است در این بازدید ، دولت جهاد کشاورزی عقیده داشت: با وجود ارائه خدمات گندم درایران کشاورزان بسیاری که در شهرهای غربی و شمال غرب بودند قادر به فروش گندم به دولت نبودند.
حجتی در ادامه صحبت خود راجع به موضوع گندم و وارد کردن آن به کشور صحبت کرد و در جواب اعتراض یکی از اعضای اتاق بازرگانی در خصوص اطلاع رسانی ضعیف گفت: امسال تولید گندم افزایش داشت اما به دلایلی نتوانستیم مانند سال قبل که با خشکسالی روبه رو بودیم خرید کنیم‌.


منبع :

واردات گندم در برابر قاچاق گندم


رفتار بد کشور عراق در قبال واردات از ایران

وزیر جهاد کشاورزی امروز در جلسه اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: تاکنون هیچ اقدامی برای سرمایه گذاری در آب و خاک به اندازه دولتهای یازدهم و دوازدهم نشده است.2m از زمین های آبیاری مکانیزه شدند. محمود حجتی گفت: با توجه به آبهای مرزی ، دویست و بیست هزار هکتار را سامان بخشیدیم ، و طرحی را در سیستان اجرا کرده ایم که طبق آن ، در زمین های کشاورزی در پای درختان، همه به صورت مدیریت پذیر آبدهی می شوند.

حجتی گفت: "صادرات ما از وضعیت خوبی برخوردار نیست و ما عضو هیچ پیمان منطقه ای یا جهانی نیستیم ، پس خوب است از پیمان اوراسیا که از پنج نوامبر عملیاتی است استفاده کنیم." ویز جهاد گفت: ارزش محصولات کشاورزی و تولیدب و زراعی ایران هشتاد میلیارد دلار است گرچه پارسال در رابطه با نرخ ارز مشکلاتی وجود داشت ، ولی فرصتی برای رشد تولید صورت گرفت ، در حالی که افزایش تولید به دلیل افزایش سطح بهره وری و بخشی از آن به سمت افزایش نرخ ارز بازگشت داشته است.
حجتی افزود: تولید زعفران از سیصدوپنجاه تن در سال گذشته به پانصد تن افزایش یافته است و گفت: تولید سیب در ایران به چهار میلیون تن و مرکبات نیز به چهار ونیم میلیون تن رسیده است که البته کارگاه هایی برای ساماندهی و صادرات مازاد وجود دارد . واردات انواع کود های کشاورزی مثل کلات آهن ، کود اوره ، سوپر فسفات تریپل همچنان ادامه دارد.
محمود حجتی اعلام کرد وزارت جهاد طی چند هفته گذشته بین سیصدوپنجاه تا سیصدوشصت هزار تن گوجه فرنگی خریداری کرده است و در روزهای اخیر بیش از 1m تن در مدت یک سال گذشته اضافه و معرفی شده به بازار.

دوازدهمین عضو کابینه یک وارد کننده عمده کشاورزی در زمینه کنجاله سویا ، ذرت ،روغن خام، دانه های روغنی ست که باید شامل ورودی های سم و دانه نیز باشد ضمن اینکه نگران تهیه هر یک از این کالاها نیست و ذخیره کافی هم داریم. موجودی خوب ذرت و سویا وجود دارد ، اما 2m تن ذخایر دولتی در ذرت وجود دارد و نگرانی در مورد واردات از بخش خصوصی وجود دارد.

وزیرجهاد گفت: " بخش کشاورزی باید تقاضا محور باشد به این معنا که کشاورز باید محصول را به تقاضای محصول رشد دهد ، در حالی که برخی از کشاورزان خیال می کنند امسال می توانند همان محصول را به خوبی بخرند زیرا سال گذشته محصول را خوب خریداری کرده اند.

وی گفت با توجه به رفتار عراق با محصولات صادراتی ایران در مراحل مختلف ، کشورهایی مانند عراق دائماً محدودیت هایی را برای صادرات کالاهای ایرانی اعمال می کنند ، در حالی که این کشور به دلیل منابع ارزی خود کاملاً مورد انتقاد قرار می گیرد؛که حتی کشاورز ایرانی طبق احتیاج عراقی محصولات زراعی را کاشت می کند ، و زمانی که با کمبود کالا مواجه هستیم ، عراق درهای خود را باز می کند ، خریدهای خوبی انجام می دهد و به دلیل داشتن منابع ارزی ، صادرات را جذاب می کند. اما وقتی تولید مازاد داریم ، عراق درهای خود را برای صادرکنندگان ایرانی میبندد.


منبع:
رفتار بد کشور عراق در قبال واردات از ایرانpalayeshcood palayeshcood

شرکت پالایش کودآمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic